A gyógynövények mindig is sok hasznos tulajdonsággal bírtak a történelem kezdete óta. Voltak, amik fertőtlenítésre, amik gyulladáscsökkentésre, vagy például bőrnyugtatónak voltak alkalmazhatóak. Ma már számos hatóanyagát ismerjük a különböző gyógynövényeknek, és tudjuk, mit mire használjunk. A csalán például rendkívül jó fogyasztószer lehet.
Tulajdonságai
A csalánról köztudott, hogy vérbőségfokozó. Amint hozzáérünk szúró, égető érzésünk támad, ami viszketéssel és kiütéssel is párosulhat. Régen kígyóméreg kimarására is használták. A néphiedelem szerint az ízületi gyulladásos végtagot csalánnal kell ostorozni.
Egészségünk jó barátja lehet
Fogyókúrázóknak ajánlott
A csalán rendkívül jó immunerősítő, vízhajtó, méregtelenítő és zsírégető. Ezek miatt játszik fontos szerepet a szépségápolásban, mivel igen hatékonyan veszi fel a harcot – természetesen a megfelelő táplálkozás mellett – a zsírpárnákkal. Mivel a méreganyagok gátolják a szervezet energia áramlását és egészséges fejlődését, a csalántea fogyasztásával távozó mérgek egyúttal a lerakódott káros anyagoktól is elkezdenek megszabadítani.
Joghurtos testpakolás sütőtökkel
Az ősz beköszöntével számos olyan zöldség tűnik fel ismét a boltok polcain, melyek nem csak étkezésünk fontos összetevői, de a szépségápolásban is hasznukat vehetjük.
Hozzávalók
1 csésze natúr joghurt
3 ek. méz
3 ek. pürésített sütőtök
Elkészítés
Hámozzuk meg, daraboljuk fel és süssük meg a sütőtököt. Pürésítsük, majd jól keverjük el a többi hozzávalóval együtt. Engedjünk a kádba kellemesen meleg fürdővizet, kenjük be magunkat a masszával és jó alaposan masszírozzuk be a keveréket a bőrünkbe, majd merüljünk el a vízben és maradjuk úgy 10-15 percig. Öblítsük le magunkat a zuhanyrózsával, majd törölközzünk meg.
Házi hajpakolás károsodott tincsekre
A fahéj, az ecet és az olívaolaj kombinációja segít, hogy a hajszálak fényesebbek legyenek, mint valaha.
Hozzávalók
2 kávéscsésze ecet
1 kávéscsésze méz
1 ek. extra szűz olívaolaj
1 ek. fahéj
Elkészítés
Keverjük össze az alapanyagokat és kenjük fel a hajunkra. Használhatunk ecsetet vagy fésűt is, hogy mindenhol bevonja a pakolás a tincseket és a hajszálakat. Ha a felkenéssel megvagyunk, húzzunk rá egy műanyag zacskót vagy fürdősapkát a hajunkra. Hagyjuk rajta egész éjjel, majd jó alaposan öblítsük ki.
Házilag elkészíthető púder zsíros bőrre
A meleg és párás idő könnyen fényessé varázsolhatja az arcbőrünket, sőt ilyenkor a pirosodásra és az irritációra is nagyobb az esély. Egy egyszerű házi recepttel azonban könnyedén orvosolhatjuk a problémát.
Ez a púder csak minimális mattító hatással rendelkezik, hisz nem tartalmaz szilikont a boltban kapható, állítólagos csodaszerektől eltérően. A természetes összetevőkből álló por megszüntetheti az irritációt és a kipirosodást, illetve csökkenti a bőr zsírosságát is, sőt remekül fixálja az alapozókat és a krémeket.
Hozzávalók
250 gramm kukoricakeményítő
1 kávéskanálnyi jojobaolaj
2 csepp illóolaj
Elkészítés
A bázisul szolgáló kukoricakeményítőhöz adjuk hozzá a jojobaolaj és az illóolajokat, majd jó alaposan dolgozzuk el a keveréket. A kukoricakeményítőt helyettesíthetjük rizsporral is, ám az sokkal fehérebb. A jojoba olaja jót tesz az arcbőrnek, de ha az illat is fontos számunkra, akkor kicserélhetjük mandulaolajra is. Az illóolaj kiválasztásakor az egyéni igények fontosak; a pattanásos bőrre az antibakteriális teafa-, a kombinált bőrtípusra a levendula-, az irritált arcra pedig a kamillaolaj ideális. Ha egy kis színt is szeretnénk adni a pornak, akkor érdemes az ásványi porok és pigmentek terén szétnéznünk.
Sheavaj a szépségápolásban
A sheavajat a szépségápolásban hasznos gyógyírként tartják számon és főként bőrápoló, bőrgyógyító hatása miatt használják. De ezen kívül más területeken is alkalmazható jótékony hatása miatt.
A sheavaj egyedülállóan olyan növényi zsiradék, amely 100 százalékban feldolgozatlan és adalékanyagmentes, amit elsősorban a bőrbetegségek gyógyítására használnak. A sheavaj felszívódik a bőrbe és hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, mellette pedig még serkenti a bőr öngyógyító képességét is. Tulajdonképpen a sheavaj titka abban rejlik, hogy az összetétele igen sokban egyezik az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételével, illetve magas vitamintartalma tökéletes bőrápolóvá teszi.
Száraz bőrre
Első sorban száraz bőrre szokták alkalmazni, mert a sheavaj igen lassan szívódik fel a bőrben, így hidratáló hatása sokáig tart. Ezt jól mutatja az is, hogy ha folyamatosan alkalmazzuk, akkor időről időre egyre kevesebb mennyiséget kell alkalmazni, mivel kiválóan serkenti a bőr öngyógyító képességét is.
Ekcéma gyógyítására
Itt szintén a már említett öngyógyító hatás érvényesül, ezért az ekcémás bőr tüneteit képes gyorsan és hatékonyan csökkenteni, illetve természetes hidratáló hatása révén képes meggátolni az ekcéma kiújulását is.
+Tipp A használat első két hetében reggel és este is vigyük fel a tiszta bőrfelületre az illóolajokkal összekevert krémet, majd két hét után csökkentsük ezt a mennyiséget csak napi egy alkalomra.
Száraz, cserepes ajkakra
Néhány csepp sheavaj jól alkalmazható a száraz és cserepes száj ellen is. Amiatt sem kell aggódni, hogy esetleg, ha megnyaljuk a szánkat bekerülve a szervezetbe valamilyen rossz hatással lehet ránk, mivel a sheavaj ehető.
Borotválkozás után
Borotválkozás során apró hámsérülések keletkeznek a bőrön, ami kis piros foltokat is eredményezhet, ezért a borotválkozást követően kenjünk el a sheavajat a szőrtelenített felületen, ami majd megnyugtatja és ápolj a bőrt, sőt jelentősen csökkenti az irritációt.
Kényeztető hatású sheavajas fürdőgolyó
Ha egy finom, forró és kényeztető fürdőre vágysz, akkor turbózd fel ezt az élményt egy bőrtápláló és hidratáló összetevőket tartalmazó, házilag is elkészíthető fürdőgolyóval.
Hozzávalók
- 30 gr sheavaj
- 35 gr tejpor
- 1 deci olívaolaj
- 5 csepp rózsafa illóolaj
Elkészítése
A sheavajat óvatosan olvasszuk fel az olívaolajban, majd gyors kevergetés mellett adjuk hozzá a tejport is. Míg a masszát csomómentesre keverjük, adjuk hozzá az illóolajokat is. Ha a keverék leginkább a vizes homokra emlékeztet minket, akkor formázzunk belőle kis golyókat, amiket egy újságpapíron vagy nedves törlőkendőn hagyjunk kihűlni és megszáradni. Egy kád forró vízbe egy bonbon méretű golyócska is elég, hogy puha és bársonyos legyen a bőrünk.
Szempillanövesztő szérum házilag
Természetes alapanyagok segítségével tehetsz szert hosszabb pillákra, ha az alábbi, házilag is könnyedén elkészíthető szempillanövesztő folyadékot használod.
Alapanyagok
Először is szükséged lesz egy kiürült szempillaspirálra. Mosd ki alaposan a kefét és a tégelyt is, hogy ne maradjon bennük festék. Ezután az üres tégelyt töltsd meg az alábbi alapanyagokkal: egy fél adagnyi E-vitamin olajjal, egy negyed részt ricinus olajjal és végül egy negyed részt aloe vera géllel.
Elkészítés és használat
Keverd össze a tégelyben az alkotóelemeket és minden este vidd fel a szempilláidra mielőtt lefekszel, majd hagyd hatni egész éjjelre. A ricinus olajától sűrűbbek lesznek a szempillád, az aloe verától pedig hosszabbak, míg az E-vitamin gyorsítja a növekedésüket. Pár héten belül dúsabb és hosszabb szempillákra tehetsz szert a házi szérum használatával.
Készíts száraz sampont!
A száraz sampon jó szolgálatot tesz olyan napokon, mikor már nem tudunk időt szakítani a hajmosásra, azonban mégis szeretnénk ápoltan kinézni.
Egyszerű receptünk segítségével otthon is elkészítheted a saját száraz samponodat. Ráadásul így biztos lehetsz benne, hogy csakis természetes anyagokat juttatsz a hajadra.
Hozzávalók
-6-10 csepp levendula- vagy citromolaj
-2 evőkanál kukorica keményítő
-2 evőkanál rizsliszt
-2 evőkanál nyílgyökér por
Elkészítés
Egyszerűen keverd össze a hozzávalókat, majd rázd is össze az alapanyagokat. Szórd a hajtövekre és masszírozd be kicsit, mielőtt elkészítenéd a frizurád. A hajadnak remek illata lesz tőle és sokkal dúsabbnak fog tűnni, de a legfontosabb, hogy kevésbé fog fényleni, mert a felesleges zsírt a mattító hatású összetevők felszívják.
Házi arcpakolások minden bőrtípusra
A hozzávalók, melyek az alábbi arcmaszkok elkészítéséhez szükségesek, minden háztartásban megtalálhatók. Bármilyen bőrtípussal is rendelkezel, létezik házi alternatíva a drága kozmetikai kezelésekre.
Fakó bőrre
Hígíts fel 1 evőkanál almaecetet 3 evőkanál ásványvízzel. Törj össze 5 aszpirint, majd a port add hozzá az almaecet és a víz keverékéhez. 5-10 percig hagyd a bőrödön, majd mosd le.
Pattanásos bőrre
Keverj össze 4 teáskanál citromlevet, 3 teáskanál natúr joghurtot, 4 evőkanál mézet és 1 tojásfehérjét, vidd fel a megtisztított arcbőrödre a masszát, hagyd rajta 15 percig, majd meleg vízzel mosd le.
Száraz bőrre
Keverj össze 2 evőkanál majonézt és 1 teáskanál babaolajat, majd vidd fel az arcodra, a nyakadra, a kulcscsontod körüli részre – mindenhová, ahol száraznak érzed a bőröd. Hagyd hatni 20 percig, majd mosd le.
Zsíros bőrre
Keverj össze egy szétnyomkodott avokádót, 1 teáskanál citromlevet és 1 tojásfehérjét, majd vidd fel az arcbőrödre, várd meg, amíg teljesen megszárad és mosd le hideg vízzel.