Fokhagyma
A liliomfélék - Liliaceae - családjába tartozó fűszernövény valószínűleg Közép- és Kelet-Ázsiából származik. A fokhagyma a legrégebbi gyógynövények közé tartozik: már az ókori Egyiptomban meghatározott adag fokhagymát kaptak a piramisokat építő munkások, hogy egészségesek maradjanak. Történészek részletes leírásokat találtak Hippokratésznél és Dioszkuridésznél a fokhagyma gyógyhatásáról.
Utóbbi nemcsak az emésztés javítására rendelte, hanem megfázásos betegségek és bőrproblémák gyógyítására is.
Hasznos vegyületei
Legfontosabb hatóanyagai a szaponinok, a kéntartalmú, alliin nevű aminosav, a vitaminok és a szelén. Különös jelentőségű az alliin. Ebből a még szagtalan anyagból keletkezik a gerezd felaprításakor az allicin, mely a fokhagyma tipikus szagát okozza. Ezek a hatóanyagok nem csupán antibakteriális, hanem antimikotikus - gombaölő - hatásúak is.
Fokhagyma bőrfertőzésekre
Vírus- és gombaölő hatása miatt a fokhagyma nemcsak belsőleg használható, hanem külsőleg is kiváló, például szemölcsökre, herpeszre és gombára. Erre a célra a megtisztított fokhagymagerezdet nyomd szét, és a pépet közvetlenül az érintett bőrfelületre vidd fel.
Ánizs
Az ánizs az ernyősvirágzatúak - Apiaceae - családjába tartozik, és keletről származik: feltehetően a földközi-tengeri térség keleti részéről. Már az ókorban is sokféle betegség ellenszereként ajánlották: kígyómarás és köhögés ellen is alkalmazták. A Karolingok korából származó híres Lorschi Gyógyszerkönyv is bizonyítja, hogy milyen rendkívüli gyógyerőt tulajdonítottak neki. Abban több emésztésjavító szer receptjében is szerepel az ánizs, de a légutak megbetegedései, sőt, a melankólia ellen is használták.
Az ánizstermés főleg illóolajat tartalmaz. Ennek fő alkotóeleme, az anetol okozza a nyák- és görcsoldó hatást, mivel fokozza a hörgők kiválasztását, valamint aktiválja a nyákot elvezető hörgőszőröket. Baktériumölő tulajdonsága is jelentős. Ezenkívül fokozza az emésztősavak kiválasztását, és puffadásgátló hatással bír.
Ánizstea köhögésre és emésztésjavításra
Az ánizs kellemes íze miatt kedvelt alkotórésze számos köhögés- és gyomorkímélő teakeveréknek. Egy púpozott teáskanál ánizstermést törj össze mozsárban. Egy csésze forrásban lévő vízzel öntsd le, tíz percig hagyd állni, majd szűrd le. Köhögésre napi három-négy csészével igyál, mézzel ízesítve. Emésztési nehézségek esetén a teát édesítés nélkül fogyaszd.
Édeskömény
Az édeskömény az ernyősvirágúak - Apiaceae - családjába tartozik. Számos aromás gyógy- és fűszernövény rokona - például a kaporé, az ánizsé vagy a köményé. A földközi-tengeri térségben honos növényt ma a mérsékelt égövön világszerte mindenütt termesztik. Gyógyszeralapanyagnak dél-európai országokból importálják az északabbra fekvő országokba.
Gyógyhatású vegyületei
Illóolajat, flavonoidokat és szterolokat tartalmaz, melyek görcsoldó, gyulladásgátló és vizelethajtó hatásúak. Az édeskömény termésének olaja - mely 70%-ban anetolból áll - serkenti a légutak szőröcskéinek mozgását, nyákoldóként hat, és támogatja a gyomor- és bélműködést. Kimutatható az illóolaj puffadásgátló és baktériumölő hatása is.
Köhögéscsillapító köménytea
Tudományosan elismert az édesköménytermés alkalmazása a felső légutak hurutjainál, valamint általános emésztési panaszoknál, puffadás és telítettségérzés esetén. Egy teáskanál édesköménytermést morzsolj szét mozsárban. Forrázd le egy csésze vízzel, hagyd állni tíz percig, majd szűrd le. Légúti hurutokra - köhögésre, bronchitisre - naponta három-négy csészével igyál, melyet tetszés szerint édesíthetsz mézzel.
Napi egy csésze köménytea szájszag és puffadás ellen
A hétköznapi fűszernövény számos egészségügyi problémára megoldás.
A kömény legfontosabb alkalmazási területei már a kolostori orvoslásban is a teltségérzet, a puffadás, a görcsök és a hányásos panaszok megszüntetése voltak. Úgy tartották, hogy a kömény az ernyősvirágzatúak között a legerősebb emésztést fokozó növény - és a modern kutatások igazolták ezt a véleményt. Nézd meg, hogy készítheted el a köményteát!
A kömény hasznos vegyületei
Az ernyősvirágzatúak - Apiaceae - családjába tartozó kömény Közép-Európában honos. Bár gyakran található vadon is, orvosi célra termesztik például Németországban, Lengyelországban és Hollandiában.
A gyógyászatban alkalmazott köménytermés legfontosabb hatóanyaga az illóolaj, mely 60%-ig karvonból áll. Ennek köszönhetően bélfertőtlenítő, gomba- és baktériumölő hatása is van. Egyéb anyagai - mint a szénhidrátok, monoterpének és flavonoidok - azonban szinte semmi többet nem adnak a kömény gyógyhatásához.
Az illóolaj serkenti a gyomorsav kiválasztását, és megszünteti a gyomor és a belek puffadását, görcseit. Végül az epefolyadék kiválasztását is fokozza.
Gyógyító köménytea szájszag és puffadás ellen
Ha friss leheletről van szó, talán az első, ami eszedbe jut, a borsmenta. Pedig számos más növény is üdítően hat a kellemetlen szájszagra. A köménytea mind leheletfrissítésre, mind puffadás, illetve a görcsös gyomor- és bélpanaszok kezelésére kiválóan alkalmas.
Így készítsd el!
A köménytermést közvetlenül a felhasználás előtt morzsold szét, hogy az illóolaj vízben oldódhasson. Egy-két teáskanál köménytermést törj össze mozsárban, majd önts rá egy csésze forrásban lévő vizet. Tíz percig hagyd állni lefedve, majd szűrd le.
Köményes szájvíz leheletfrissítésre
A köménytea mellet kipróbálhatod a köményes szájvizet is. Ha te magad szeretnéd elkészíteni, íme, egy egyszerű recept. Mindössze egy szál petrezselyemzöldre, 2 dl forró vízre és körülbelül egy teáskanál őrölt köményre lesz szükséged. Keverd össze az egészet, és gargarizálj vele naponta kétszer.
Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve segítségével készült.