Nemrég számoltunk be róla, hogy amerikai kutatók megtalálták azokat a géneket, melyek a mellrák agresszív formájáért, az úgynevezett receptornegatív felelősek.
A betegségnek ez a fajtája azért is veszélyes, mert fennállása esetén minden olyan receptor hiányzik, melyekhez a gyógyszerek hozzákötődhetnek, ezért gyakorlatilag hatástalanok. A rákos sejtek ebben az esetben gyorsan osztódnak, mert a daganat őssejthez hasonló sejteket tartalmaz.
A kutatók azonban nemrég azonosítottak 15 olyan gént, melyek a daganatos megbetegedések ezen fajtájáért tehetők felelőssé. A felfedezés komoly előrelépést jelent a rák gyógyításában, két gátlószer kipróbálása már folyamatban is van.
Gyógyítható lesz a melanóma?
A melanóma gyógyításában is jelentős eredményeket értek el a tudósok. A melanóma a bőrrák egyik legveszélyesebb fajtája, a bőrrákos megbetegedések 80 százalékában ez okozza a betegek halálát. Nemrég két új szer alkalmazásával jelentős eredményeket sikerült elérni a melanóma gyógyításában. A BRAF nevű gén mutációja a melanómás esetek felénél van jelen az egyik, vemurafenib nevű hatóanyag pedig ezt gátolja. A kísérletek szerint a páciensek 63 százalékánál jelentős javulást értek el a hatóanyag használatával.
A másik kezelés során az ipilumumab nevű antitestet alkalmazták, ami az immunrendszert stabilizálja. Ez a gyógymód akkor igazán hatékony, ha kemoterápiával együtt alkalmazzák, a túlélési arány ebben az esetben több mint 20 százalék.
Az amerikai gyógyszerügyi hatóság már engedélyezte is az ipilumumab nevű hatóanyag forgalmazását Yervoy márkanéven idén márciusban.
DNS-ből vakcina?
A legújabb áttörés az, hogy DNS-ből nyert vakcinával próbálják gyógyítani a rákot. A technikát amerikai és brit kutatók dolgozták ki, az eljárás során az egyes szervek DNS-szakaszait használják fel arra, hogy a segítségükkel a szervezet immunrendszerével vakcinát állíttassanak elő, amivel kezelni lehet az adott szervben kialakult rákot.
A módszert egereken tesztelték, prosztatatumort idéztek elő mesterségesen az állatoknál, majd beadták nekik a vakcinát, mire a daganat összezsugorodott. A módszer elméletileg más fajta daganatok esetében is bevethető lesz majd.
A most feltalált vakcinát egy vírusból állították elő, amelyet genetikailag úgy módosítottak, hogy tartalmazzon bizonyos DNS-szakaszokat, esetleg antigéneket. A módszer nem váltott ki túlzott káros reakciót a szervezetben, és képes volt többféle úton megcélozni a tumort. A kutatók szerint a szer hatékonysága abban rejlik, hogy a felhasznált DNS-szakaszokat ugyanannak a szervnek a daganatából nyerték ki, így a szervezet magának válogathatta ki az antigéneket, és nem támadta meg a test egészséges részeit.
Új eljárás
Az, hogy a rákot az immunrendszert alapul véve próbálják gyógyítani, viszonylag újdonságnak számít. A hagyományos rákgyógyszerekkel ellentétben ezek a vakcinák nem a rák megelőzését célozzák, mint például a méhnyakrák elleni oltás, ami nálunk is elérhető, hanem a már kialakult betegség kezelését. Ezek olyan géneket tartalmaznak, melyek bizonyos antitestek termelésére ösztönzik a szervezetet, melyek képesek elpusztítani a rákos sejteket.
A módszer az egereken való tesztelés során sikeres volt, azonban még évekbe telhet, míg eljutunk odáig, hogy esetleg forgalomba hozzák.
A gyógymódok közül még egyik sem 100 százalékos, és szinte mindegyik csak kísérleti fázisban van, de reményt adhatnak arra, hogy a tudósok megtalálják a rák ellenszerét, mely több millió ember halálát okozza világszerte minden évben.