Ha manapság belépünk egy drogériába vagy parfümériába töménytelen mennyiségű szintetikus alapanyagú termék tárul elénk. A bőség zavarában szenvedő vásárlónak talán ilyenkor eszébe sem jut, hogy elődeink csupán a természetben fellelhető anyagokkal ápolták magukat. A régészek feltártak olyan őskori edényeket, melyben-az akkor élő emberek az őket körülvevő növényekből készített-különféle főzeteket, kivonatokat és olajokat tároltak. Ezeket általában bőrük ápolására vagy sminkelésre használták. Az idő elteltével azonban egyre inkább átvette az ipar a hatalmat és állította elő tucatszám a mesterséges kozmetikumokat. Szerencsére ma már szép számmal gyülekeznek azok, akik a gyökereinkhez hasonlóan szeretnének újra a biokozmetikumokhoz visszatérni.
Joggal tehetjük most fel azt a kérdést, hogy de minden lehet bio? Igen! Természetes alapanyagokból ma már ugyanúgy kapható testápoló, és arckrém, mint sampon vagy akár sminktermék.
De miért bio a bio? Egy biotermék legalább 95%-ának természetes eredetűnek kell lennie. Összetevői a mezőgazdaságban vagy az erdészetben termelődnek, és szigorú ellenőrzés alatt állnak. Nem érintkeznek sem műtrágyával, sem pedig mesterséges permetező szerrel. Még azt is komolyan kontrollálják, hogy egy biogazdaság mekkora körzetében lehet nem biogazdálkodást folytató termelés. Ezzel megakadályozzák, hogy akár a szél, vagy a folyók segítségével idegen anyagok kerülhessenek a biogazdaság területére. De, hogy még vonzóbbá tegyem a biotermelés folyamatát érdekességképpen megosztom, hogy például a növényeket megtámadó kártevők ellen úgy védekeznek, hogy azokat kézzel távolítják el.
A termést is kézzel szedik le, sőt, bizonyos helyeken a biokozmetikumok gyártása is puszta kézzel zajlik, nem pedig gépek segítségével, elkerülve így, hogy a biotermék szennyeződjön. A már elkészült biotermékek mentesülnek az olyan tartósító-, illatósító-, és színezőanyagoktól, melyek szintetikus eredetűek, valamint ásványi olajokat és szilikont sem tartalmaznak. Ami kiemelkedő fontosságú a biotermékek piacán, hogy az előállításuk és fejlesztésük során nem folytatnak velük állatkísérleteket.
Ha úgy döntünk, hogy mostantól a biokozmetikumokra helyezzük a hangsúlyt, ne rettenjünk el azonnal, ha egy ilyen termék árát megpillantjuk. Bár jelentősen többet fizetünk értük, mint a mesterséges anyagokkal megpakolt társaikért, a befektetés mégis a hasznunkra válik. Ha a természetes, növényi alapanyagú termékeket választjuk, biztosak lehetünk benne, hogy nem fognak minket olyan kellemetlen dolgok érni, mint a bőrviszketés, kiütés, szárazság, hámlás, gyulladás, és egyéb más allergiás tünetek.