Jó, ha tudjuk, hogy a természetes alapanyagok használatával fenntarthatóbbá is válik életmódunk, hiszen a környezet számára is előnyös, ha kevesebb szintetikus vegyi anyag kerül ki közvetlenül vagy közvetve a környezetbe, és persze magunk számára sem mindegy, mivel érintkezik bőrünk nap mint nap. A minél enyhébb hatóanyagú, semleges kémhatású, lehető legkisebb töménységű kozmetikumok használata azért is fontos, mert bőrünkkel érintkezve egymással kölcsönhatásba lépnek és ezek következményei egyénileg más és más.
Költséghatékony és megbízható módszerrel szépülhetünk, amennyiben először saját konyhánkban, spájzunkban vagy a sarki zöldségesnél nézünk körül. Ugyanis néhány finom ételünk, alapanyagunk nem csak elfogyasztva, hanem külsőleg alkalmazva is jól fog esni testünknek.
A folyékony aranyként elhíresült olívaolaj igazi csodaszer; hidratálja és rengeteg vitaminnal táplálja a bőrt. Jótékonyan hat kívül és belül. Az extra szűz olívaolaj képes a leginkább segíteni bőrünknek, (mert ez tartalmazza a legtöbb antioxidánst); egy tálkányi szükséges belőle, amit aztán egyszerűen fel kell vinni a kívánt testfelületre, és belemasszírozni a bőrbe.
Lehetséges hajmosás sampon nélkül? Természetesen! Mindössze vízre, szódabikarbónára és almaecetre van szükség. A szódabikarbóna eltávolítja a piszkot, öblítésül az almaecetes víz pedig semlegesíti a szódabikarbóna maradékát, szintén zsíroldó hatású, és visszaállítja a fejbőr pH-ját. A petrezselyem nem csak fűszernövényként állja meg a helyét: puhává és csillogóvá válik tőle a hajkorona. Forró vízbe kell a fölvágott petrezselymet belerakni, kb. 15 percig főzni a főzetet, majd hagyni kell, hogy kihűljön. Miután kihűlt a főzet, hajmosás után bele kell dörzsölni a fejbőrbe és a hajba is jó alaposan.
Az ősz terméseit is kiválóan fel lehet használni szépségápoláshoz. A zsíros bőrnek igazi orvosság az almás-körtés arcpakolás, mely a pattanások és mitesszerek kialakulását is gátolja. A lereszelt gyümölcsöket kell összekeverni annyi mézzel, hogy kenhető masszát kapjunk, felvinni az arcbőrre, majd 10 perc múlva lemosni. Száraz bőrre pedig a barnacukros-mézes-olívaolajos testradír javasolt. A hozzávalókat egyszerűen össze kell keverni, majd hűtőszekrényben tárolni. Hetente egyszer, zuhanyzás közben átdörzsölhetjük a radírral az egész testünket.
„A női egészség és szépség fenntartására vonatkozó gyakorlati szabályok”
Medve Imre 1864-ben megjelent Magyar gazdasszony teendői a közéletben, házban és konyhában című kézi és segédkönyve nőknek és hajadonoknak nyújtott útmutatót az élet minden területére. Szépségápolással kapcsolatos tanácsaiból kedvünkre szemezgethetünk ma is:
„Mosdás előtt egy friss tyúk tojást főzz meg keményre, azt hámozd le, tedd finom vászonruhába s nyomd addig, míg olajos nedvességet ad, azzal aztán kend be arcodat, mert ennél semmi sem viszi jobban le a szennyet, és úgy mosd meg langyos vízzel. Szappannal képedet soha se mosd. Lefekvés előtt este igen jó savóval megmosdani.”
A káros napsugárzás ellen ezt tanácsolta Medve: „Napernyő vagy széles szalmakalap nélkül nyáron a szabadba ne menj, mert semmit sem oly nehéz kiirtani, mint azon barna foltokat, melyeket a bőr a nap behatása által nyer, és ha nagyon megbámulsz, eredeti színedet évek múlva sem nyered vissza.”
A különböző bőrbetegségek hátterében sokszor valamilyen belső probléma áll: „a szeplő, a pattanások, szömöcs és foltok leginkább belső bajoktól származnak, azért külső szerekkel nem tanácsos azokat orvosolni… csak midőn a test belsőleg tökéletesen tiszta, akkor lehet külső orvosi szereket használnod.”
A kézápolásról ez olvasható a könyvben: „A legkitűnőbb kéztisztító eszköz a mandula- és mogyorókorpa.” Hajmosáskor pedig tojássárgája alkalmazását javasolja: „fejedet mosd meg tiszta langyos folyóvízben tojás sárgájával, mert ez a piszkot legjobban leviszi.”
Száraz bőrre a 19. században is volt segítség: „Egy rész fehér viaszt tégelyben olvassz fel, tégy bele 4 rész disznózsírt, olvaszd össze mindkettőt és ha meghűlt, keverj bele egy rész rózsavizet. Igen jó szer felcserepezett bőr ellen.”
Az Öko Skanzen programjain belül bemutatják a természetben fellelhető alapanyagokat, amelyek jótékony hatással vannak a szépségre. Lehetőség nyílik arra is, hogyan lehet otthon, a kertben, a természetben fellelhető ingyenes vagy nagyon olcsó alapanyagokból krémeket, pakolásokat csinálni különböző bőrtípusokra és felületekre.