A TRPV1 receptort először érzékelő idegsejtekben fedezték fel, ahol a hő, a savasság és a csípős vegyületek ellen nyújt védelmet a sejteknek. – A TRPV1-et ezért hamarosan molekuláris fájdalomreceptornak nevezték el – magyarázta Dr. Raz. – Ez tekinthető a hagyományos funkciójának, amely teljes egészében az idegrendszerben zajlik le.
A mostani kutatásban azonban Dr. Raz és munkatársai kimutatták, hogy a bélrendszerben lévő epiteliális sejtek is kifejezik a TRPV1-et, amikor az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR), a sejtnövekedéshez kulcsfontosságú receptor stimulálja. Ha az EGFR jelzés rendellenessé válik, a sejtnövekedés szabályozása felborul, ami növeli a daganatok kialakulásának kockázatát.
A mostani eredmények azt mutatták, hogy amikor az EGFR aktiválja a TRPV1 receptort, a TRPV1 egy közvetlen negatív visszacsatolást aktivál az EGFR-re, ami csökkenti a nem kívánatos sejtnövekedést a bélrendszerben, és ezáltal csökkenti a daganatok kialakulásának kockázatát – foglalta össze a folyamatot a MediPress.
Kísérletükben a kutatók kapszaicint adtak olyan egereknek, amelyeket genetikailag hajlamossá tettek több béldaganat kialakulására. Kiderült, hogy a kapszaicin a TRPV1 aktiválása révén csökkentette a daganatok kialakulásának kockázatát az egerekben, és több mint 30 százalékkal megnövelte az állatok élettartamát. Ráadásul ez a hatás még erősebbnek bizonyult, amikor a kapszaicint a celecoxib nevű COX-2 nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerrel kombinálva alkalmazták.
A csípős paprika számos jótékony hatással rendelkezik az egészségre nézve. Csípős és fűszeres, elűzi a fájdalmat, serkentőleg hat a különböző élettani funkciókra és védi azokat. Az európai népi gyógyászatban viszonylag rövid múltra tekint vissza, ám ahogy Európa szerte is elterjedt, a hagyma, a torma és a fokhagyma mellett előkelő helyet vívott ki magának a betegségmegelőzésben.
1. Enyhíti a torokgyulladást: felhígítja az orrmelléküregben megtapadt sűrű nyákot, jót tesz az eldugult orrnak. Vegyünk egy késhegynyi csípős paprika magot és kavarjuk össze egy fél deciliter langyos vízzel. Hagyjuk 20 percet állni, majd édesítsük egy kevés mézzel. Lassan kortyolva igyuk a minél jobb hatásért.
2. Enyhíti a náthát: köptető hatású anyagokat is tartalmaz. A gyomorba érkezve annak nyálkahártyáját izgatja, ahonnan idegi úton jelzés érkezik a tüdőben lévő mirigyekhez, melyek ennek hatására fokozott nedvelválasztásba kezdenek, így a hörgőkben pangó váladék felhígul, és könnyebben felszakad. Forró levesekben fűszerként használva fokozottan hat.
3. Kezeli az ínygyulladást: szórjuk kevés csípőspaprika-port a fogkefére, és finoman mossunk fogat.
4. Gyógyítja az ágyékfájdalmakat: a problémás területre tegyünk csípős paprika tinktúrát. A tinktúrához vegyünk 20 paprikát, melyeket jó apróra vágjunk össze, majd tegyük bele egy 2 deciliteres befőttes üvegbe, amelybe előzőleg 50 fokos alkoholt öntöttünk. Zárjuk le légmentesen az üveget, és hagyjuk 10 napig állni az összetevőket, majd szűrjük meg. A pakolást naponta alkalmazzuk, amíg el nem múlnak a panaszok.
5. Szabályozza a vérkeringést, erősíti a szívet, az artériákat és az idegeket, ha rendszeresen fogyasszuk.
6. Javítja a rossz periferiális keringést: vegyünk öt teáskanál őrölt paprikát, egy fél pohár ecetet és egy fél pohár alkoholt. Keverjük össze az alapanyagokat, hét nap után pedig finoman kenjük be finoman a végtagjainkat.
7. Segít a fogyásban: a csípős paprika fogyasztása után érzett hő az kalória égetésből származik.
8. Megakadályozza a gyomorfekélyt: a csípős paprika kapcsán széles körben elterjedt tévhit, hogy gyomorfekélyt okoz. A kutatások ennek ellenkezőjét bizonyították be, a paprika ugyanis elpusztítja azokat a baktériumokat, amelyek fekélyt okozhatnak, ráadásul stimulálja a gyomor nyálkasejtjeit, amelyeknek a fekély kialakulásának megakadályozásában van szerepük.
9. Enyhíti a pikkelysömör okozta a kellemetlenségeket: pikkelysömörrel élők bevonásával készült orvosi vizsgálatokból kiderült, hogy a csípős paprika jelentősen enyhítette a betegség szimptómáit.
10. Megakadályozza a hajhullást: egy teáskanál csípős paprika tinktúrát adjunk egy deciliter vízhez, és hetente két alkalommal kenjük be vele a fejbőrünket. A jobb hatás érdekében adjunk hozzá nyír- és csalántinktúrát.
A csípős paprika 10 megdöbbentő terápiás hatása
Jó hír a csípős ételek szerelmeseinek: a The Journal of Clinical Investigation szakfolyóiratban közzétett új kutatás szerint az erős paprika hatóanyaga, a kapszaicin, csökkenti a kolorektális daganatok kialakulásának kockázatát. A Kalifornia Egyetem San Diegó-i orvosi karának kutatói Dr. Eyal Raz professzor vezetésével kimutatták, hogy a kapszaicin egerekben aktiválja a TRPV1 fájdalomreceptort, amely csökkentette a daganatok fejlődését a bélrendszerükben.
- Forrás: ismerteto.com