fbpx

A vöröshagyma jótékony hatásai

2014 október 07
10476 megtekintés    
  • A vöröshagyma hajra, bőrre és egészségre gyakorolt jótékony hatása 32 pontban. Lehet, hogy a szúrós szaga miatt nem szívesen fogyaszt vöröshagymát, de a hatásai miatt igazán megéri. A hagyma sokféle receptben felhasználható és könnyedén fogyasztható. Ezenkívül olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek megvédik a szervezetet a betegségekkel szemben és méregtelenítenek is.


    A vöröshagyma jótékony hatása:

    1. A vöröshagyma antibiotikus, fertőtlenítő, antimikrobiális és szélhajtó tulajdonságai miatt távol tartja a fertőzéseket.

    Ha beteg és szeretne gyorsan meggyógyulni, akkor a vöröshagyma az egyik legjobb választás.

    2. A vöröshagyma gazdag kénben, rostokban, káliumban, B- és C- vitaminban, illetve alacsony a zsír, koleszterin és nátrium tartalma.

    3. Azonnali enyhülést nyújt a lázra, megfázásra, köhögésre, torokfájásra, allergiára, stb. A hagymalé és méz keverékével mindezen problémák könnyedén kezelhetőek.

    4. Egy kis darab vöröshagyma elmulasztja a láz mellékhatásait, ha az ember a homlokára teszi.

    5. Egy kis darab vöröshagyma szagának belélegzése elállítja, vagy legalábbis lelassítja az orrvérzést.

    6. Fogyasszon naponta egy hagymát, így megszabadulhat az álmatlanságtól és az alvási problémáktól.

    7. A vöröshagyma jó hatással van az emésztőrendszerre. Ha emésztési gondja van, a hagyma serkenti az emésztőnedvek termelését.

    8. A vöröshagyma levével hatékonyan kezelhető a leégett bőr, a rovar- és a darázscsípés. Először a hagyma égeti bőrt, de végülis felgyorsítja a gyógyulás folyamatát.

    9. A vöröshagymával megelőzhető a rák, főleg a végbélrák, kialakulása.

    10. Fogyasszon naponta vöröshagymát, így megakadályozhatja a csontritkulás és az érszűkület kialakulását.

    11. A vöröshagyma növeli a szervezetben az inzulinszintet, ezért kezelhető vele a cukorbetegség, mivel szabályozza a vércukorszintet.

    12. A naponta fogyasztott hagyma elpusztítja a „rossz” koleszterint, ami a szívproblémák kialakulásáért felelős. A hagyma ezenkívül véd a szívkoszorúeret érintő betegségektől és védi a „jó” koleszterint.

    13. Az ízületgyulladás okozta gyulladás hatékonyan kezelhető vöröshagymával.

    14. A szezám- vagy ricinusolajban sült hagymával enyhíthetőek a fájdalmak.

    15. A hagyma és kurkumalé keverékével hatékonyan eltüntethetőek az arcőrön található sötétebb foltok és pigmentek.

    16. A hagymalével hatékonyan kezelhetőek a fül- és szemproblémák. A csecsemőknél akár szemcseppként is használható.

    17. A vöröshagyma kiválóan alkalmas a fogfájás enyhítésére és a fogszuvasodás megelőzésére.

    18. A vöröshagyma megfiatalítja a szöveteket.

    19. Bizonyos anyajegyek kiválóan eltávolíthatóak hagymalével.

    20. A vöröshagyma fogyasztásával javul a memória és erősödik az idegrendszer.

    21. A vöröshagyma megszünteti a menstruációs görcsöket és fájdalmakat, ezért néhány nappal a menstruáció előtt fogyasszon hagymát.

    22. Ha szeretne megszabadulni a tetvektől vagy a hajhullástól, kenjen hagymalevet a hajára vagy a fejbőrére.

    23. A vöröshagyma vizet, proteint, olajokat, keményítőt, rostokat, ásványi anyagokat, kalciumot, C- és komplex B-vitamint, valamint vasat tartalmaz.
    Ízlés szerint fogyasszon naponta 100-150 gramm vöröshagymát.

    A vöröshagyma bőrre gyakorolt jótékony hatása

    Mivel a vöröshagyma gazdagon tartalmaz antioxidáns A-, C- és E-vitamint, a bőr egészséges és ragyogó lesz tőle. Mind a fogyasztása, mind a külső használata jó hatással van a bőrre.

    24. Öregedésgátló:

    A vöröshagyma kiváló öregedésgátló anyag. A benne lévő antioxidáns A-, C- és E-vitamin nem csak a káros UV sugarak által okozott károkkal veszik fel a harcot, hanem a szabadgyökökkel is, amelyek a bőr korai öregedéséért felelősek. A vöröshagyma az egyik leggazdagabb quercetin tartalmú zöldség, ami a legerősebb antioxidáns, ezért meggátolja a bőr ráncosodását. Másrészről a vitaminok és a kén is védi a bőrt, így az puha és rugalmas marad. A vöröshagyma öregedésgátló tulajdonságait a kénben gazdag fitovegyületeknek köszönheti. Masszírozza át a bőrét friss hagymalével, így serkenti a vérkeringést és szebbé teszi a bőrt, mivel az fiatalos és ragyogó lesz.

    25. Kezelhetőek vele a pattanások:

    A vöröshagyma antimikrobiális, antibakteriális és gyulladásgátló tulajdonságai csodát művelnek a bőrrel. Mivel erős fertőtlenítő, ezért védi a bőrt a pattanásokat okozó baktériumoktól és más bőrfertőzésektől. A pattanások kezeléséhez keverjen össze egy evőkanál hagymalevet egy evőkanál olívaolajjal, majd vigye fel az arcára a keveréket. Hagyja fent 20 percig, végül mossa le. A külső használaton kívül a hagyma rendszeres fogyasztásával is eltüntethetőek a pattanások.

    26. Világosítja az arcbőrt:

    A vöröshagyma tisztítja a vért és olyan flavonoidokkal látja el a szervezetet, amelyek a C-vitamin hatásait erősítik. A vöröshagyma fogyasztásával a bőr egészséges és ragyogó lesz. Az arcpakolás elkészítéséhez keverjen össze másfél evőkanál friss hagymalevet, 2 evőkanál csicseriborsólisztet, fél teáskanál tejet és egy csipet szerecsendiót.

    Készítsen a hozzávalókból sűrű krémet, és ha szükséges, hígítsa fel egy kis tejjel, hogy a krém megfelelő sűrűségű legyen. Ha szeretné elnyomni a hagyma szagát, adjon a keverékhez néhány csepp levendula illóolajat. A krémet arctisztítás után vigye fel a bőrére, és hagyja fent 15-20 percig, amíg megszárad. Egy tejbe mártott vattakoronggal távolítsa el az arcpakolást gyengéd, körkörös mozdulatokkal. Az arcpakolás megszabadít az elhalt hámsejtektől és világosítja az arcbőrt is.

    27. Hatékonyan kezelhetőek vele a sötét foltok és az elszíneződött bőr:

    A hagymalével hatékonyan eltüntethetőek a sötét foltok és az elszíneződött bőr. A vöröshagymában található fitovegyületek és antioxidánsok ugyanis táplálják a bőrt, valamint a bőrhibákat is eltüntetik. Az arcpakolás elkészítéséhez megegyező mennyiségű hagymalére és friss joghurtra lesz szüksége. A kellemes illat érdekében néhány csepp illóolajat is adhat a keverékhez. A krémmel masszírozza át az arcát gyengéd, körkörös mozdulatokkal 10-15 percig. A legjobb eredmény elérése érdekében naponta ismételje meg.

    28. Kezelhetőek vele a csípések:

    A hagyma nyugtatja a rovarcsípéseket. Egyszerűen csak tegyen egy szelet hagymát a csípésre. A hagyma gyulladásgátló tulajdonságai miatt csökkenti a csípés okozta égést, viszketést és duzzadást.

    A vöröshagyma hajra gyakorolt jótékony hatása

    A hagyma a hajra is pozitív hatással van: a hagymalével számos hajprobléma megszüntethető.

    29. Ritkuló haj:

    A hagymával hatékonyan kezelhető a hajritkulás. A keverék elkészítéséhez keverjen össze hagymalevet és fél teáskanál mézet. Ha szeretne, a hagyma szagának elnyomásához használhat illóolajat. Vigye fel a keveréket a hajára vagy csak azokra a részekre, ahol a hajritkulást tapasztalja. Hagyja fent éjszakára, de ne tekerje a fejét törülközőbe. Másnap reggel samponnal mosson hajat. A legjobb eredmény elérése érdekében hetente 1-3 alkalommal ismételje meg.

    30. Hajhullás és korpásodás:

    A vöröshagymás hajpakolással nem csak a hajhullás, de a korpásodás és a viszkető fejbőr is megszüntethető, a hagymalé pedig segíti a haj növekedését. A hagymalé elkészítéséhez daráljon le vagy zúzza össze a hagymát, majd egy daráló segítségével sajtolja ki belőle a hagymalevet. A kapott levet keverje össze megegyező mennyiségű olíva- vagy kókuszolajjal, és vigye fel a fejbőrére és a hajára. A fejét takarja le egy zuhanysapkával és hagyja fent 2 órán át, végül samponnal öblítse le a haját, hogy megszabaduljon a ragadós keveréktől. Ez a hajpakolás nem csak a haj növekedését segíti, de ragyogóvá és fényessé is teszi a hajat. A legjobb eredmény elérése érdekében havonta kétszer ismételje.

    31. Élénkíti a hajszínt:

    A hagymalé ragyogóvá teszi és szép, rezes árnyalatot kölcsönöz a hajnak. Ha egyszerűen csak élénkíteni szeretné a természetes hajszínét, keverjen össze hagymát kellő mennyiségű mustárolajjal és vigye fel a hajára: a mustárolaj ugyanis elnyomja a hagyma hajszínt világosító hatását.

    32. Természetes kondicionáló:

    A haj természetes kondicionálásához vigyen fel hagymából és görögszéna krémből készült keveréket a hajára. Hagyja fent fél óráig, majd egy enyhébb samponnal mossa le.

    A vöröshagyma kiválasztása és tárolása

    Kiválasztás: Mind a szárított, mind a friss hagyma egész évben elérhető. Vásárlás közben válassza a tiszta, jó alakú, végükön zárt hagymákat. A végek záródjanak szorosan és ne legyen vastag, fás közepük. A hagyma legyen kemény, de ropogós, a külseje pedig száraz és fényes. A hagyma belseje fehéres színű, körülbelül 5-7 centiméter átmérőjű. Ne vegyen puha, nedves vagy olyan hagymát, amelyen penészes foltok találhatóak, mivel ez a rossz minőségre jele.

    Rügyező hagymát se vásároljon, mivel az a zöldség korára és a rossz tárolásra utal. Másrészről viszont, ha a hagyma kirügyezik a spájzban, a rügyekkel akár a mogyoróhagymát is helyettesítheti.

    Tárolás: A száraz hagyma hónapokig is tárolható. Az egész hagymákat hűvös, száraz, jól szellőztethető helyen tárolja, így azok körülbelül 4 hétig állnak el. A vöröshagymát ne tárolja hűtőben, mivel az így megpuhul, valamint a mosogató alatt se tárolja, mivel a hagyma beszívja a nedvességet. Ha az ételek készítése közben marad egy kis hagyma, azt nyugodtan elteheti későbbi használatra, csak csomagolja be a maradékot egy légmentesen zárható zacskóba, és tegye a hűtőbe, de ne felejtse el 2-3 napon belül felhasználni. A megfelelő tároláson kívül a hagymát rendszeresen át kell nézni, és a nyálkás vagy elszíneződött zöldséget ki kell dobni. A rügyező hagymák is elfogyaszthatóak, csak le kell vágni róluk a rügyeket. A mogyoróhagyma hűtőben egy hétig áll el.

    Felhasználási tippek (Fogyasztás/főzés):

    A hagyma az egyik legtöbbféleképpen felhasználható zöldség, amely nyersen és főzött formában is fogyasztható. Bármely receptnek különleges ízt kölcsönöz, és számos módon elkészíthető, például főzve, sütve vagy karamellizálva.

    1. A nyers hagyma kiváló salátákhoz. A hagymát vágja fel karikákra és adja hozzá a felkockázott paradicsomhoz, uborkához, répához és céklához, majd locsolja meg egy kis citromlével. A klasszikus olasz saláta elkészítéséhez keverjen össze felszeletelt hagymát, paradicsomot és mozzarellát, majd egy kis olívaolajjal locsolja meg.

    2. A felszeletelt vagy felaprított hagyma megsüthető és alapként használható tésztaszószok, pörköltek/raguk és levesek elkészítésénél. A hagymát közepes tűzön, vajban vagy margarinban süsse meg körülbelül 3 perc alatt, amíg a hagyma ropogós és aranybarna nem lesz. A kiszedéskor helyezze a hagymát papírtörlővel kibélelt tányérra.

    3. A Guacamole salsa szósz elkészítéséhez a felaprított hagymát keverje össze paradicsommal, avokádóval, és jalapeno csilipaprikával. Az egyszerű rizs is érdekesebbé tehető egy kis újhagymával és szezámmaggal.

    4. A hirtelen sült hagyma bármilyen vegetáriánus ételt ízletesebbé tesz, mivel a hirtelen sütés fokozza a hagyma ízét. A hagymát ezután hirtelen sült zöldségekhez, levesekhez vagy tésztás ételekhez is hozzáadhatja.

    5. A hagyma a párolás során puha és édes lesz, valamint elveszíti a kéntartalmát, ezért az íze is gyengül. A párolt hagyma rizottóhoz, rizses húshoz és párolt húshoz is adható.

    • Forrás: drtihanyi.com

    Egyedi látogatók

    MaMa336
    TegnapTegnap173
    E-hétenE-héten2000

    Időjós

    Hőtérkép

    Névnap

    2024. november 21. csütörtök
    Olivér

    Holnap
    Cecília
    napja lesz.
    Fel
    Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben…