Gyula bácsi több tucat gyógynövényről megtanulta, mire való. Ismereteit dokumentálja, ellenőrzi újságcikkek, szakemberek előadásai alapján, kedvence Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember. Ez is stimmel, az is stimmel – egészíti ki ilyenkor jegyzeteit Gyula bácsi. Évtizedes tapasztalata is alátámasztja a gyógynövények erejét, jótékony hatását.
– Két éve szemdaganattal műtöttek Debrecenben – folytatja. – Egy évre rá felülvizsgálatra kellett mennem. Olyan jók voltak az eredményeim, hogy az orvosi konzíliumon kifaggattak, mit szedtem a szememre. Fekete áfonya főzetet – mondtam. Fél éve ismét megvizsgáltak, kiderült, hogy tovább javult a látásom. Azóta elég évente kontrollra mennem.
A húsleves kedvéért szokott rá a gyógyteákra Gebei Gyula A húsleves kedvéért szokott rá a gyógyteákra Gebei Gyula
A főzetkészítés napi rutin Gyula bácsi számára. Táblázatban összesítette, melyik napra milyen gyógyteát rendel magának. A prosztata karban tartására kukorica bajusz, csalángyökér, fűzike való, a cukorbetegségre, magas vérnyomásra, a szív védelmére galagonyát, görög szénát, mária tövist, macskagyökeret, orbánc füvet, gyömbért, nadályt iszik, szigorú napi beosztás szerint. Gyógyszert viszont évek óta nem szed – büszkélkedik Gyula bácsi. Arra külön figyelmeztet, hogy ügyelni kell a gyógyfüvek adagolására, keverésére. Egyáltalán nem mindegy, hogy mit mivel és milyen mennyiségben forráz az ember. Az orvosi kamillát például nem szabad három napnál tovább fogyasztani, szárító hatása miatt. Sebre viszont kiváló gyógyír. A vérnyomást szabályozó gyógyfüveknél óvakodni kell a túladagolástól. Még egy bevált recept, reumatikus fájdalmakra, nyolc összetevőből: aloe vera, csalán, nadály, görög széna, körömvirág, orvosi zsálya kakukkfű, kamilla.
Kalandos életút: repülés, földművelés, szabóság
Nem véletlen Gyula bácsi növényekhez való vonzalma. A Ludovika Akadémián még pilótának tanult, majd kertészeti főiskolát végzett. Kecskeméten tanára volt többek között a legendás Kocsis Pál. Amikor megkapta diplomáját, szülőhelyén, Tiszaugon látott neki a földművelésnek. Hogy elkerülje a kötelező beszolgáltatást, mentességet élvező ipari növényt vetett édesapja földjébe. A vöröshere olyan jól fizetett, hogy szántóföldre, szőlőre is futotta belőle. Aztán jött a kolhozosítás, és mindent vittek a „közösbe”. Gyula bácsi édesanyjától a szabóságot is kitanulta, évekig ez volt a megélhetése. Közben „tyúkászott”, azaz tojást termelt, mert az öregektől azt tanulta, hogy „folt kell a zsákra”, azaz több lábon kell állni.
Gyógyszer helyett gyógyfű
Gebei Gyula évtizedek óta nem szed gyógyszert betegségeire. Állítja: napi egy liter gyógytea mindenre gyógyír.
Prosztatagyulladás, cukorbetegség, köszvény – önmagukban is komoly betegségek, hát még halmozva. A kecskeméti Gebei Gyula túl az ötvenen szembesült azzal, hogy sorra diagnosztizáltak nála komolyabbnál komolyabb betegségeket. Egy íriszdiagnosztika után azzal bíztatták, hogy vagy gyógyítani kezdi bajait, vagy néhány hónapon belül meghal. Gyógyszer helyett viszont gyógyfüvek főzeteit ajánlották.
– Nem hittem, hogy a „dudváktól” jobban leszek – meséli az idén 88. éves Gyula bácsi. – A kezdeti stádiumú köszvényem miatt azonban a húslevestől is eltiltottak. Erről viszont nem tudtam lemondani, ezért inkább elviseltem a gyógyfőzetek ízét. Néhány hónap múlva visszamentem az orvoshoz ellenőrzésre. Rögtön megmondta, hogy „bűnöztem” a húslevessel, de már a főzetek hatása is megmutatkozott.
- Forrás: baon.hu