A régi orosz hadseregben orosz penicillinnek nevezték. Természetes antibiotikum, megöli a betegség okozóit, gátolja növekedésüket, megerősíti a test védekező rendszerét.
* Náthánál apróra vágott fokhagymát kell belélegezni.
* Bélférgek ellen adjunk fokhagymás beöntést.
* Depresszió, gyomor- és bélproblémák megszüntetésére fokhagymapálinkát adtak.
* Adenosin tartalma megakadályozza a vérlemezek felgyülemlését, ezáltal a trombózis kialakulását.
* Jó a csontritkulás megelőzésére.
* A cystein hatóanyag méregtelenítő hatású, közvetlenül hat a májra, regenerálja azt.
* A vérnyomást szabályozza. Tartós fogyasztása esetén az alacsony és a magas vérnyomás egyaránt ideálissá válik.
* A magas vérzsírtartalmat csökkenti, e tulajdonsága miatt a trombózist, érelmeszesedést, infarktust megelőzhetjük.
* Szeléntartalma a korai szakaszban lévő rákot gyógyítja, de allergia, izületi betegség, reuma, radioaktív sugárzás hatásának csökkentésére is jelentős hatású.
* Jódtartalma miatt pajzsmirigybetegségre jó.
Lázcsillapítónak keverjünk össze fél liter kefirt fél liter vízzel, 2-4 gerezd zúzott fokhagymával, kevés sóval. Tisztít, fertőtlenít, hűsít.
Vesebajoknál, vesekövek esetén a fokhagymagerezdeket apróra vágva fehér borban főzik, a fokhagymadarabokat éhgyomorra reggel kevés borban veszik be.
Gyomorpanaszok, emésztési zavarok esetén vodkába áztassunk 1 rész fokhagymát 2 rész alkoholt 2 hétig. 1-1 kiskanállal vegyünk be.
Elhízás és alacsony vérnyomás esetén, de fiatalító szerként is hatásos a fokhagymás citromlé fogyasztása. Összevágott gerezdeket hígítatlan citromlébe teszünk, 1 napi áztatás után napi 1 teáskanálnyit 1 pohár meleg vízben feloldva fogyasztunk.
Idegfeszültség esetén, agyi érgörcsnél 1 pohár forró tejben 1 gerezd zúzott fokhagymát fogyasszunk.
Fülfájásnál 1 csepp fokhagymalevet cseppentünk a fülbe, bedugjuk gézcsíkkal.
Meghűlésnél talpat, tenyeret, és a mellkast bedörzsöljük nyers fokhagymával.
Ízületi fájdalomnál kenőcsöt készíthetünk, 2-3 gerezd fokhagymát zsírban elkeverünk, vagy bedörzsölőt készítünk, almaecetbe áztatunk zúzott fokhagymát.
A földből felszedés után a fokhagyma hatóanyagai a tárolás során bomlanak. Ezt a veszteséget csökkenthetjük, ha a frissen felszedett fokhagymát ecetbe, szójamártásba, vagy mézbe tesszük.
Gondot okozhat a fokhagyma "illata". Nos, ezen javíthatunk, ha tejben, vagy joghurtban fogyasztjuk a fokhagymát, vagy ha petrezselyemzöldet, erős aromájú fűszert - kakukkfüvet, köményt, borókát - rágcsálunk.