Heti 1 kilót fogyhatsz
Mitől jobb a barna rizs, mint a fehér?
A rizsre, csakúgy, mint más gabonafélékre, jellemző, hogy minél nagyobb a feldolgozottság foka, annál kevesebb vitamin és ásványi anyag marad benne. Ennek oka, hogy a tápanyagok döntő többsége a rizskorpában, illetve -csírában található. Így azok, akik túlnyomórészt fehér rizsen élnek, gyakran szenvednek B1-vitamin-hiányban.
Más gabonafélékhez hasonlóan a rizsszem külső héja alatt úgynevezett aleuronréteg található, mely vitaminokat tartalmaz. A fényezett fehér rizsnél ezt a réteget eltávolítják, csak a barna rizsben marad meg.
Mi a helyzet a gyorsrizzsel?
Az előfőzött vagy gyorsrizst a koptatást, illetve fényezést megelőzően forró vízzel kezelik, így a vitaminok egy része a rizs belsejébe kerül, és főzés után is megmarad.
A barna rizs segíti a fogyókúrát
A barna rizs amellett, hogy a szervezet működése szempontjából hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, magas rosttartalmának köszönhetően az emésztési folyamatokra is jó hatással van. Nem véletlen, hogy régóta használják különféle emésztőrendszeri zavarok kezelésére, illetve megelőzésére - a székrekedéstől kezdve egészen a vastagbél-megbetegedésekig.
Mivel a barna rizs alacsony glikémiás indexéből adódóan segíti a vércukorszint egyensúlyban tartását, fogyasztásának köszönhetően elkerülheted a hirtelen jövő éhségrohamokat. Már azzal is beindíthatod a súlyvesztést, ha étrendedben lecseréled a szokásos krumpli-fehér rizs köretet barna rizsre, és igyekszel minél kevesebb cukros ételt fogyasztani - így a dietetikusok által ajánlott heti egy kilogrammos súlyvesztéssel számolhatsz.
Mire ügyelj?
Az elmúlt években mind népszerűbbé váltak a barna rizsre alapozott makrobiotikus étrendek. Azt azonban tartsd szem előtt, ha rendszeres fogyasztóvá válsz, hogy a barna rizs korpája fitinsavat tartalmaz, ami gátolja a kalcium és a vas felszívódását.
- Forrás: femina.hu