A csillagánizs egy hazánkban kevésbé ismert fűszernövény, melyet Ázsiában nem csupán gasztronómiai, de egészségügyi célokra is előszeretettel alkalmaznak. Ismerd meg gyógyhatásait, illetve felhasználási lehetőségeit!
Mit kell tudnod a csillagánizsról?
A csillagánizs - latinul Illicium verum - egy Dél-Ázsiában termesztett örökzöld fa - az Anisi stellati fructus - termése. Maga a termés csillag alakú, benne 3-4 milliméter nagyságú magok fejlődnek.
Európába a 16. században jutott el, Sir Thomas Cavendish közvetítésével. Kezdetben jellemzően gasztronómiai célokra használták - lekvárok, szirupok ízesítésére -, ám idővel egészségügyi hatásai is nyilvánvalóvá váltak. Aromája nagyon hasonlít a hazánkban ismertebb ánizséhoz - Pimpinella anisum -, ám annál valamivel erősebb, és a két növény rendszertanilag távol esik egymástól.
A csillagánizs jellegzetes ízét és illatát a benne lévő anethol illóolajnak köszönheti, de emellett csersavat, cukrot és fehérjét is tartalmaz.
A kínai csillagánizst véletlenül se keverd össze a vele azonos nemzetségbe tartozó japán csillagánizzsal - llicium anisatum -, utóbbi ugyanis olyan mérgező vegyületeket tartalmaz, melyek emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszik. Kínában a csillagánizsra szavaznak.
A hidegebb hónapok beköszöntével, a gyorsan tetőző légúti megbetegedések idején a hagyományos kínai orvoslás szerint a megelőzés az elsődleges feladat. Ilyenkor a vakcinális gyógyszerek mellett a természetes szerek is hatékonyan segíthetik a védekezést.
A vírusok szaporodását gátló fehérjét, az interferont serkentő gyógynövények fogyasztása rendkívül fontos. Ilyen a már jól ismert echinacea, a ginseng, a különböző méhészeti termékek, a C-vitamin, valamint a kínai csillagánizs is. A hagyományos kínai orvoslásban több ezer éve használják gyógynövényként a csillagánizst: fűszerként vagy gyógytea formájában - többek között méregtelenítés céljából.
Csak egészségesen!
A modern gyógyszerészeti kutatásoknak köszönhetően pedig napjainkban már fontos készítmények hatóanyagaként is alkalmazzák. Ennek eredményeképpen az influenza megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerekben is szerepel a kínai csillagánizs hatóanyaga, a sikimisav.
Így használd a csillagánizst!
Gyógynövényboltokban, esetleg gyógyszertárakban vásárolhatsz már kész, filteres csillagánizsteát. Ha azonban az ünnepek alatt szívesen pepecselsz otthon, te magad is elkészítheted a forró italt.
Hozzávalók:
1 teáskanál fekete tea
2 dl víz
1 darab csillagánizs
méz
Forrald fel a vizet, majd hagyd visszahűlni körülbelül 80 C°-ra. Szórd bele a teafüvet, törd össze a csillagánizst, és hagyd ázni tíz percig. Ha a tea langyos, fogyasztható hőmérsékletű, tedd bele a mézet - ezt megelőzően felesleges, mert a forró vízben a méz biológiai szempontból hasznos vegyületei elillannak. Fogyassz belőle napi egy csészével megelőzésképpen, már kialakult betegség esetén pedig három-négy csészével is nyugodtan.