fbpx

Mi az a szívinfarktus vagy más néven a szívroham?

2014 július 30
3506 megtekintés    
  • Bár a mellkasi fájdalom vagy nyomás a leggyakoribb tünet a szívinfarktusnál, a szívroham áldozatai tapasztalhatnak különféle egyéb tüneteket, többek között:

    * Fájdalom, teltségérzés, és / vagy sajtolásos érzés a mellkasban

    * Állkapocs fájdalom, fogfájás, fejfájás

    * Légszomj

    * Hányinger, hányás, és / vagy általános gyomortáji (felső középső has) rossz közérzet

    * Verejtékezés

    * Gyomorégés és / vagy emésztési zavar

    * Kar fájdalom (gyakrabban a bal kar, de lehet teljes kar)

    * Felső hátfájás

    * Általános rossz közérzet (homályos érzésű betegség)

    * Tünetmentes (az összes szívroham kb. egynegyed részben nem szólnak a mellkasi fájdalomról, vagy új tünetekről. Csendes szívroham különösen gyakori a diabetes mellitus betegek között.

    Annak ellenére, hogy a tüneti a szívrohamnak időnként lehet homályos, és enyhe, fontos megjegyezni, hogy a szívinfarktus tünetmentes vagy csak enyhe tünetek lehetnek ugyanolyan súlyos és életveszélyesek, mint a szívroham, ahogy a súlyos mellkasi fájdalom. Túl gyakran a betegek attribútum szívroham tünetei a "gyomorrontás", "fáradtság" vagy "stressz", és következésképpen késedelmet szenved és azonnali orvosi ellátásra szorul.

    A korai diagnózis és kezelés életeket menthet meg, és a késleltetett orvosi segítség végzetes lehet.
    Késedelmi kezelés vezethet tartósan csökkent a szív működéshez és hatalmas károkat okozhat a szívizomban.
    A halál is előfordulhat eredményeként a hirtelen fellépő ritmuszavarok, például kamrai fibrilláció esetén.

     

    A magas vérnyomás nagy terheket ró a szívre és az érrendszerre, márpedig a csúcsra járatott rendszerek sokkal sérülékenyebbek. Nincs ez másként a keringési rendszernél sem. Az igazi probléma, hogy erre senki nem gondol előre. A statisztikákból egyértelműen kiderül, hogy a magas vérnyomással élők majdnem pontosan felének fogalma sincs róla, hogy szervezetükben időzített bomba ketyeg.

    A normálisnál némileg magasabb vérnyomásérték ugyanis semmiféle tünettel nem jár. Sőt, pont a kirobbanó temperamentumú, szorgos, tevékeny, makkegészségesnek látszó emberek lehetnek leginkább kitéve a váratlan katasztrófának. Miért pont ők mennének orvoshoz? Azért, mert a látszat csalhat. 20 éves kor után évi egy vérnyomásmérés - maximum 5 perc! - nem fölösleges időpocsékolás.

    A szívinfarktus és agyér-katasztrófák elkerülésére van egy elég biztos módszer: a vérnyomás karbantartása. Az időnkénti vérnyomás-ellenőrzést, s szükség esetén a kezelés megkezdését nem szabad halogatni.

    Ehhez először tekintsük át, hogyan változik a vérnyomás, hiszen korántsem egyforma mindig és mindenhol a testben. Baj is volna! Tudnunk kell viszont, mikor és mit kell mérni, figyelni.


    Normális vérnyomás-ingadozás
    Amikor a szívizom összehúzódik, a szívben rövid idő alatt erősen megemelkedik a nyomás, amit a kiáramló vér továbbad az artériáknak. Ez a szisztolés nyomás. Majd a szív rövid időre megpihen, elernyed, a nyomás leesik, méghozzá a diasztolésnak nevezett alacsonyabb értékre. Az egészséges erek rugalmas fala igazodik a benne áramló vér nyomásához, kitágul, vagy - ha a nyomás alacsony, és teheti - összeszűkül. Az érkeresztmetszet dinamikus váltakozása hullámszerűen a teljes érrendszeren végigszalad, egészen a legkisebb hajszálerekig, vele a nyomás is más és más értéket mutat.
    A vérnyomás nem csak a ritmikus szívműködéssel változik pillanatról pillanatra. Maguk a szisztolés és diasztolés értékek is változnak. A napi ritmus, a fizikai terhelés, stressz, és még számos tényező befolyásolja, s természetesen az is, hogy a test mely pontján mérjük. A testben fölülről lefelé például csökken, hogy a magasabb nyomású helyről az alacsonyabb felé is kellő mennyiségű vér, s vele oxigén jusson a szövetekhez.

    A tartós magas vérnyomás szép lassan visszafordíthatatlan nyomokat hagy a véredényekben: elvesztik rugalmasságukat, beszűkülnek, az érfal középső rétege keményebb, meszes kötőszövetes rétege az erek azon részein is megjelenik, amelyeknek rugalmasságukkal épp tompítaniuk kellene a növekvő vérnyomást.

    Az erek fokozatosan elvesztik azon képességük, mellyel addig maguk is részt vehettek a vérnyomás szabályozásában. Azaz nem tudják végigfutó hullámmozgással mérsékelni a ritmikusan megnövekvő nyomást és továbbítani a vért. A szív viszont annál jobban igyekszik legyőzni az erekben lévő akadályt, növeli a pumpáló nyomást, miközben a szervezet beszűkült erei bármikor elzáródhatnak.
    Ha nincs is észlelhető katasztrófa, a kis érelzáródások az agyban - vagy más szervekben - kisebb-nagyobb károkat okozhatnak például alig észrevehető emlékezetkiesések, koncentrációs zavarok formájában.

     

    Egyedi látogatók

    MaMa206
    TegnapTegnap173
    E-hétenE-héten1870

    Időjós

    Hőtérkép

    Névnap

    2024. november 21. csütörtök
    Olivér

    Holnap
    Cecília
    napja lesz.
    Fel
    Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben…